Adwokat Aleksandra Bezłada-Drabik

Przemoc domowa

Przemoc domowa

Od 2021 roku pozostaję zaangażowana w poradnictwo prawne z zakresu przeciwdziałania przemocy domowej. Przez trzy lata świadczyłam pomoc prawną w Fundacji Centrum Praw Kobiet Oddział w Krakowie, gdzie pomagałam osobom doświadczającym przemocy fizycznej, psychicznej, ekonomicznej oraz seksualnej. Prowadzę także sprawy związane z mobbingiem oraz dyskryminacją w miejscu pracy.

Co należy rozumieć pod pojęciem przemocy domowej?

Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu przemocy domowej zjawisko „przemocy domowej” należy rozumieć jako jednorazowe albo powtarzające się umyślne działanie lub zaniechanie, wykorzystujące przewagę fizyczną, psychiczną lub ekonomiczną, naruszające prawa lub dobra osobiste osoby doznającej przemocy domowej, w szczególności:

a) narażające tę osobę na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia lub mienia,

b) naruszające jej godność, nietykalność cielesną lub wolność, w tym seksualną,

c) powodujące szkody na jej zdrowiu fizycznym lub psychicznym, wywołujące u tej osoby cierpienie lub krzywdę,

d) ograniczające lub pozbawiające tę osobę dostępu do środków finansowych lub możliwości podjęcia pracy lub uzyskania samodzielności finansowej,

e) istotnie naruszające prywatność tej osoby lub wzbudzające u niej poczucie zagrożenia, poniżenia lub udręczenia, w tym podejmowane za pomocą środków komunikacji elektronicznej;

W sprawach dotyczących przemocy domowej wyjątkowo istotnym jest świadomość odnośnie do mechanizmów psychologicznych towarzyszących temu zjawisku oraz jego przebiegu (a dokładnie wiedza w zakresie tzw. cyklu przemocy). Praca z osobami, które doświadczają przemocy polega nie tylko na uważności oraz zrozumieniu, lecz także odpowiednim nakierowaniu na system pomocy. Koniecznym jest bowiem podjęcie współpracy z wieloma specjalistami, w tym psychoterapeutą, kuratorem, asystentem rodziny czy psychiatrą. Niewykluczone, że w pewnych przypadkach możliwością pomocy będzie grupa wsparcia dla osób doznających przemocy prowadzona przez wyspecjalizowane ośrodki.

Postępowania, które mogą zostać zainicjowane (z urzędu bądź na wniosek) w związku ze stwierdzeniem występowania przemocy pozostają następujące:

Nadto, w niektórych przypadkach konieczne stanie się samodzielne zainicjowanie postępowania o:

Katalog powyżej opisanych postępowań nie jest zamknięty. Każda sprawa pozostaje indywidualna. Choć niektóre zachowania osób stosujących przemoc wydają się być zbieżne bądź standardowe, to okoliczności faktyczne różnią się od siebie w każdej sprawie. Praca mojej Kancelarii dostosowana jest do indywidualnych potrzeb Klienta. Moim nadrzędnym celem jest odnalezienie takiego rozwiązania, które będzie optymalne, a także zgodne z interesem mojego Klienta. Sprawy w których występuje przemoc pozostają skomplikowane pod względem faktycznym oraz emocjonalnym, stąd tak ważnym jest obdarzenie zaufaniem pełnomocnika oraz praca nad odzyskiwaniem poczucia bezpieczeństwa oraz sprawczości.

W mojej Kancelarii oferuję Państwu pomoc prawną w każdym z powyżej wymienionych postępowań. Pozostaję otwarta na poszukiwanie rozwiązań w trudnych dla Państwa sytuacjach. Serdecznie zapraszam do kontaktu z moją Kancelarią, zachęcając także w sytuacjach nagłych oraz kryzysowych do poszukiwania pomocy w następujących instytucjach:

Exit mobile version