Adwokat Aleksandra Bezłada-Drabik

Twój Adwokat w Krakowie

Prawo rodzinne i opiekuńcze

Trudna sytuacja rodzinna może spotkać każdego z Nas – jest to ciężki czas pełen wyzwań oraz nierzadko przykrych doświadczeń (choć zdarzają się miłe wyjątki, czego całym sercem Państwu życzę). Zdarza się również, że eskalacja negatywnych emocji uniemożliwia samodzielne prowadzenie pozasądowych negocjacji odnośnie do sposobu uregulowania stosunków rodzinnych bądź samodzielną reprezentację w Sądzie. Pisząc o sprawach rodzinnych i opiekuńczych mam w szczególności na uwadze:

  • sprawy dotyczące rozwiązania związku małżeńskiego (przez rozwód bądź separację),
  • sprawy dotyczące unieważnienia związku małżeńskiego,
  • sprawy dotyczące stosunków majątkowych małżeńskich (rozdzielność majątkowa lub rozdzielność majątkowa z datą wsteczną),
  • sprawy dotyczące stosunków pomiędzy rodzicami a dziećmi (kontakty, władza rodzicielska, miejsce zamieszkania dziecka, tzw. zgoda zastępcza Sądu opiekuńczego),
  • sprawy dotyczące świadczeń alimentacyjnych (względem dzieci, rodziny bądź byłych małżonków),
  • sprawy dotyczące opieki bądź kurateli,
  • sprawy dotyczące pochodzenia dziecka (ustalenie ojcostwa, zaprzeczenie ojcostwa),
  • podział majątku dorobkowego małżonków.

Każde postępowanie dotyczące sytuacji rodzinnej wymaga odpowiedniej wnikliwości oraz zrozumienia. Czasami konieczne jest także, aby wykazać się empatią, a czasem umiejętnością postawienia wyraźnych granic w obronie interesu rodzica oraz małoletniego dziecka. Każda sprawa ma walor indywidualny i wymaga opracowania takiego rozwiązania, które będzie satysfakcjonowało mojego Klienta.

W przypadku spraw dotyczących świadczeń alimentacyjnych świadczona przeze mnie pomoc prawna może dotyczyć powództwa o zaspokajanie potrzeb rodziny (gdy małżonkowie pozostają jeszcze w związku małżeńskim), ustalenie świadczenia alimentacyjnego na rzecz małoletnich bądź pełnoletnich dzieci, a także podwyższenie, obniżenie lub uchylenie obowiązku alimentacyjnego już orzeczonego (w ramach orzeczenia sądowego lub ugody zatwierdzonej przez Sąd). Postępowania dotyczące świadczenia alimentacyjnego wiążą się także z pomocą prawną w zakresie jego egzekucji przed właściwym Komornikiem, a często także w zakresie uzyskania świadczenia od Skarbu Państwa – w ramach Funduszu Alimentacyjnego.

Prowadzę także sprawy dotyczące wydania zarządzeń opiekuńczych w trybie art. 109 k.r.o. (tzw. wzgląd w sytuację rodziny), a także postępowania z zakresu zarządu majątkiem małoletniego (w tym odnośnie do zgody o nabycie spadku bądź jego odrzucenie). Co więcej, pomoc prawną mogą Państwo uzyskać także w sprawach dotyczących pieczy zastępczej, przysposobienia oraz kontaktów małoletnich z rodzeństwem, dziadkami, powinowatymi w linii prostej, a także innych osób, jeżeli sprawowały one przez dłuższy czas pieczę nad dzieckiem.

Posiadam rownież doświadczenie w postępowaniu z Konwencji Haskiej dotyczącej cywilnych aspektów uprowadzenia dziecka za granicę, w których moim ogromnym atutem pozostaje znajomość dwóch języków obcych – języka angielskiego oraz języka rosyjskiego.

Bardzo często konflikt rodzinny generuje wiele problemów, które mogą być rozwiązywane nie tylko w ramach postępowań stricte dedykowanych dla tej gałęzi prawa, lecz także postępowań administracyjnych, karnych bądź innych postępowaniach cywilnych. Jako pełnomocnik potrafię dopasować kierunek swoich działań do danej sytuacji, z której nigdy nie ma tak na prawdę jednego, słusznego wyjścia, bowiem każda sprawa jest niepowtarzalna.